Dolar, Altın, Euro, Sterlin Yükselişte

Dolar, Altın, Euro, Sterlin Yükselişte

Dolar, Euro, Sterlin ve Altın rekora koşuyor

Dolar 3 dakika içersinde 12,24'ten 12,50 seviyesini gördü...
Gram altın 700 Tl Rekorunu kırdı.

Veya Asagidaki Videomuzda tum detaylari dinleyebilirsiniz


Öncelikle Altin fiyatlarina göz atalım 

Gram altın 682 TL Seviyelerine kadar yukseliş gosterdi.

Euro kurunda ise durumlar

Euro 13,20 TL ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

Sterlin Kurunda ise durumlar

Sterlin 15,66 TL ile tum zamanlaein rekorunu gördü

Dolar kurunda ise durumlar

Dolar 11,74 TL ile tum zamanlarin yukselişine şahit olduk

Peki Dolar Neden Yükseldi 

Dolar/TL karsisinda , Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomiyle ilgili açıklamaları ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın göreve yeniden aday gösterilmesi sonrasında salı günü 11,74'in üzerini görerek rekor tazeledi. Euro/TL ise günlük yüzde 2,6 yükselişle 13 seviyesinin üzerine tırmanmaya başladı


Türk lirasında salı günü yüzde 2,6 değer kaybıyla gelişen ülke para birimleri arasında en fazla değer kaybeden para birimi oldu. ikinci sırada yüzde 0,68 düşüşle Tayland bahtı yer aldı. Türk lirasındaki değer kaybı Kasım ayı başından beri yüzde 17’nin üzerine çikarak rekor tazeledi.


$ Doların en fazla işlem gördüğü para birimlerine karşı performansını ölçen Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Biden’ın Powell kararı sonrasında 1.185’e ulaşarak Eylül 2020’den bu yana en yüksek seviyede bulunuyor. 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi ise yüzde 1,62 seviyesine kadar yukseldi


Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu ekonomik kurtuluş savaşından zaferle çıkacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, “Kur ve faiz oyununu görüyoruz. Güçlü bir duruş sergileyerek girdiğimiz her mücadeleden alnımızın akıyla çıktık. Allah'ın yardımı ve milletimizin desteğiyle bu ekonomik kurtuluş savaşından zaferle çıkacağız.” Dedi


Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:


"Türkiye geçtiğimiz 19 yılda demokraside ve kalkınmada çok büyük bir değişim yaşamıştır. Bu değişimin etkilerini insanlarımızın günlük haklarından, ülkemizin uluslararası konumuna kadar her yerde görmek mümkündür. Atılan her adımın gerisinde verilen büyük mücadele ve yapılan fedakârlıklar vardır. Çok partili siyasi hayatına geçtikten sonra tek parti faşizminden beklenen, vesayeti güçlendirmek isteyenler hep olmuştur.


Kimi zaman ekonomi, siyasi kriz kimi zaman darbelerle milletimizin üstüne ağır yük bindiren bu sistemin ekonomik boyutları vardır. Yıllarca borçlanmak zorunda olan bir ülke olduk. Parlamenter sistemde hiçbir hükümetin bu şantaja karşı durabilecek gücü olamadığımız için ülkemiz siyasi istikrarsızlık batağına mahkum edilmiştir. Bilhassa Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi sayesinde bu mücadeleyi verebilecek azme ve imkana kavuştuk."

Biden, Fed başkanlığı için Powell'ı aday gösterdi

ABD Başkanı Biden, Fed başkanlığı için Jerome Powell’ı, Fed Başkan Yardımcılığına ise Lael Brainard’ı aday gösterdiğini açıkladı.


Kovid-19 salgınının ABD'de Büyük Buhran'dan bu yana en kötü ekonomik krizi yarattığını belirten Biden, salgının neden olduğu yıkımdan tamamen kurtulmak için daha gidilecek çok yol olduğunu söyledi.


Biden, tüm ilerlemelere rağmen hala ciddi zorluklarla karşı karşıya olduklarını, fiyat artışlarının sadece ABD'nin değil tüm dünyanın problemi olduğunu, tedarik zinciri kısıtlarının fiyat artışlarına neden olduğunu anlattı.


Hiçbir kurumun söz konusu zorlukların üstesinden gelmede Fed'den daha önemli bir rol üstlenemeyeceğine dikkati çeken Biden, maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerini dengelemenin Fed'in işi olduğunu kaydetti.

Etiketler

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* * Lütfen, Burada spamlı kelimeler kullanmayin. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenir. Hakkınızda İşlem başlatılır.