Piyasa alev aldı. Dolar uçuyor

Piyasa alev aldı. Dolar uçuyor


Dolar Günlük Rekor Tazelemeye devam ediyor 

En son Cuma günü 9,6560 ile yeni rekor seviyeyi gören Dolar kuru yeni haftaya da rekor tazeleyerek başladı. Asya seansının ilk dakikalarında kur 9,8522'ye çıkarken EUR/TRY kuru da 11,4680'e çıktı.
Dün gece 23:30 civari Yurtdışı alişveriş yapmak zorunda kaldığımda 9.76 TL seviyesinde hesabımdan ücret kesildi ve Sabah Dolar kuru 9.85 TL ile güne merhaba dedi.  Son olarak zirve, 9.86 TL'yi gördü.

TCMB'nin faiz indirmesinin ardından 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kavala'nın tahliye edilmesi gerektiğini belirten 10 ülkenin büyükelçilerini, istenmeye kişi ilan etmesi ve gerekli uygulamalar için Dışişlerine talimat verdiğini açıklamasıyla siyasi tansiyon yükseldi. İlgili ülkelerden gelen açıklamalar sonrasında sürecin nasıl ilerleyeceği, özellikle ekonomik yaptırımlar olup olmayacağına dair endişeler doların küresel piyasalarda zayıfladığı bu dönem TL'de kayıplara neden oluyor.

TCMB tarafında faiz indiriminin ardından dün zorunlu karşılık oranlarında da indirime gidildi. TL cinsi zorunlu karşılıklar için uygulanan faiz oranı %10,25'e düşürüldü. Ayrıca faiz indiriminin ardından kamu bankalarının da kredi faizlerini 2 puan kadar düşürmesi bekleniyor.

Küresel piyasalarda Fed Başkanı Powell'ın enflasyondaki yükselişin tahmin edilenden daha uzun sürebileceğini belirtmesi ve faiz artırımı için de sabırlı olunacağını söylemesiyle ABD Dolar Endeksi haftaya 93,50 seviyesinde başladı. Gelişen ülke paralarının çoğu bugün dolar karşısında hafif alıcılı işlem görüyor, fakat TL, iç risklerin yüskek olması ile negatif ayrışıyor.
Etiketler

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* * Lütfen, Burada spamlı kelimeler kullanmayin. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenir. Hakkınızda İşlem başlatılır.