Dolardaki ani duşmelerin sebeplerini degerlendirdik

Dolardaki ani duşmelerin sebeplerini degerlendirdik

Dolarda ani duşuslerin yasanmasindaki etkiler neler 

Dolar 1 gün icinde 8.40 seviyeleri'nin altina düşmüş ve 3 gün icinde 8.60 seviyelerinden hizli inişlerin gerçekleşmesi, herkeste bir merak konusu olmuş.
Bizde sizler için biraz arastirmalar yaptik.
Cuma kapanış gecesinde Dolar 8.45 seviyelerinde İken Euro 10,04 olarak kaldı. Sterlin ise 11,76 ile günü kapattı.

Doviz kurundaki ani duşusler hakkında bir degerlendirme yapacak olursak;

Bazı yabancı analistlerin dolarda 9.50 beklentisine karşılık düşüş devam etti ve dolar tepe taklak olarak 8.40 TL'nin de altını gördü.

Paramedya'da yer alan habere göre, Dolardaki düşüşün nedenini uzmanlar şöyle sıralıyor:

1-IMF'den gelecek olan salgın yardımı yani 6 milyar dolar bir iki hafta içerisinde Merkez Bankası'nda olacak.

2-Almanya'da son iki yılda daha önceki ziyaretçi sayısından çok daha fazla bir gurbetçi akını var ve yaklaşık 4 milyar Euro girdiği tahmin ediliyor.

3- Kaçak sığınmacı Afganlar nedeniyle gerek Avrupa'dan gerekse Amerika'dan ciddi bir yardım söz konusu. 4 milyar dolar civarında toplam bir para girişi bekleniyor.

4-ABD 10 yıllıkları düşüyor. Bunun nedeni FED'in ise faiz artırımının şimdilik mümkün olmadığını açıklaması olarak gösteriliyor.

5-Bunun dışında Merkez Bankası yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 14.5 çekti. Bu faizlerin yılbaşına kadar bu seviyelerde kalabileceği yolunda beklentilere neden oldu.

6-Bir başka gelişme ise TL mevduatına stopaj avantajı uzatıldı. Bu da dövize olan talebi azalttı.

7- Rusya’nın Türkiye’ye uyguladığı seyahat yasağının kalkmasıyla Rus turistlerin Türkiye'ye gelişi rekor seviyede devam ediyor.

Paramedya'nin yaptigi degerlendirmeleri inceledigimizde dolarin düşme sebepleri arasinda yer alabilir.

Aynı şekilde goçmenler için, yatirilacak olan milyar dolarlarlik bir odemeyi de kacirmak istemiyor.
Avrupa'dan gelecek her bir doviz kurunu degerlendirmeye alan Türkiye için, ileriye yönelik hala tehlikenin devam ettigini ve Ulkedeki krizin daha cok artmaması adına, dolarin dusmesini saglamak birseye yaramayacağı gibi ulkedeki issizlik ve uretim her geçen gün artmaktadir.
Yurtdışı ihracatda duşmelerin yasandigi ve ithale daha cok onem veren bir ulke haline gelen Türkiye'den nasil hamleler gelecek bilinmiyor. 
Etiketler

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* * Lütfen, Burada spamlı kelimeler kullanmayin. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenir. Hakkınızda İşlem başlatılır.