WordPress'te XML-RPC Nasıl Devre Dışı Bırakılır

WordPress'te XML-RPC Nasıl Devre Dışı Bırakılır

WordPress’te XML-RPC Nasıl Devre Dışı Bırakılırstyle="display:block"
data-ad-client="ca-pub-6677156170534283"
data-ad-slot="7165426968"
data-ad-format="auto"
data-full-width-responsive="true">WordPress'te XML-RPC Nasıl Devre Dışı Bırakılır. Merhaba arkadaşlar bu makalede xml-rpc.php'yi nasıl devre dışı bırakacağız onun yönteminden bahsetmek istiyorum. Biliyorsunuz güvenlik nedeniyle xml-rpc riskli bir dosyadır. Brute-force attack saldırıları yaparak bir çok bilgisayar korsanları ve hacker grupları wordpress sitelerine saldırı yapıyor. Onun için xml-rpc riskli bir dosyadır. Bu nedenle eğer bu dosyayı devre dışı bırakmak isteyenler aşağıdaki kodları uygulasınlar.

Fakat xml-rpc dosyasını devre dışı bırakırsanız wordpress sitenize uzaktan erişim ve uzaktan yayınlama gibi özellikler kapanacaktır bunu da belirtmekte fayda var diye düşünüyorum.

Şimdi size 2 yöntem ile xml-rpc nasıl devre dışı bırakılır göstereceğim. Uygulamalara gerek kalmadan aşağıdaki kodları sitenize ekleyerek devre dışı bırakmanız mümkün olacaktır.

 1. functions.php dosyasına ekleyerek devre dışı bırakma:

Aşağıdaki kodları wordpress admin paneli /tema düzenleme / functions.php'ye gelerek dosyanın en altına ekleyiniz


add_filter('xmlrpc_enabled', '__return_false');


functions.php dosyası Tema düzenleme bölümündedir arkadaşlar unutmayın. O dosyayı açtığınızda kodları en alta ekleyip kaydet deyip çıkıyorsunuz bu kadar.

2. .htaccess dosyasına ekleyerek devre dışı bırakma

Aşağıdaki kodları hosting paneline veya sunucuya giriş yapın ve wordpress dosyalarının ana sayfasına gelin orada .htaccess dosyası olacak onu açıp aşağıdaki kodları ekleyiniz.

# Block WordPress xmlrpc.php requests

<Files xmlrpc.php>

order deny,allow

deny from all

allow from 123.123.123.123

</Files>


 

Bu kadar arkadaşlar bu iki yöntem ile xml-rpc.php dosyasını devre dışı bırakabilirsiniz. Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız alttan yorum kısmından yorumlarınızı ekleyerek bana sorunlarınızı iletebilirsiniz. Herkese kolay gelsin arkadaşlar.style="display:block"
data-ad-client="ca-pub-6677156170534283"
data-ad-slot="5469201910"
data-ad-format="auto"
data-full-width-responsive="true">

Etiketler

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* * Lütfen, Burada spamlı kelimeler kullanmayin. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenir. Hakkınızda İşlem başlatılır.