Obezite Nedir?

Obezite Nedir?style="display:block"
data-ad-client="ca-pub-6677156170534283"
data-ad-slot="7165426968"
data-ad-format="auto"
data-full-width-responsive="true">Obezite Nedir?

 

Obezite nedir?

Obezite vücut yağlanmasının artmasıdır yani vücüttaki depolanan yağın giderek giderek artmasıdır. Ortaya çıkma nedeni ise normalde alınan enerjinin vücuda gıda yoluyla aldığımız enerjilerin ve harcadığımız enerjiler bir denge halinde olması gerekirken obezite hastalarında gıda yoluyla alınan enerjilerin artması ve harcanan enerjinin azalması nedeniyle denge bozulması sonucu oluşmaktadır. Obezitenin en büyük nedeni hareketsiz yaşam ve aşırı beslenmedir.

Ülkemizde Obezitenin Nedenleri

Ülkemizde Fast food ve benzeri besinlerin artmasıyla giderek obezite vakaları artmaktadır. Diğer bir Obezite nedeni ise hormonal hastalıklarla ilişkili olarak da ortaya çıkabiliyor. Diğer bir önemli etken ise kişinin genetik yatkınlığı yani kişi genetik olarak kilo almaya yatkın olabiliyor. Diğer bir etken ise psikolojik olarak stres ve sıkıntı kaynaklı olabiliyor bu eskiden pek önemsenmezdi fakat günümüzde psikolojiye bağlı bilimsel çalışmalar var. Psikiyatri hastalıklarında kullanılan bazı ilaçlarında obeziteye yol açtığı uzmanlar tarafından açıklanmakta.

Obezite nasıl anlaşılır

Diğer bir merak edilen konu ise kaç kilodan sonra obezite olduğu anlaşılır gibi sorular çok oluyor. Yani kişinin kilosuna göre mi obezite olduğu anlaşılır? Kişinin obeziteye yakalandığı sadece kilosu ile değil uzmanlar uzunluk, eni, boyu ve kilosunu komple test edip belli bir orana bakarlar eğer oranlar normal derecenin üzerinde ise obezite vakası olup olmadığı uzmanlar tarafından değerlendirilir.

Obezitenin tedavisi var mı?

Obezitenin tedavisi var. Doktorlar tedavinin en önemli aşaması yaşam tarzı değişikliği olduğu yönünde açıklamalar yapıyor. Daha sonra bilinen spor yapma, diyet, vb... tedavi aşamalarına geçiliyor. Tedavi zor bir süreçtir konu yemek olursa tabiki fakat Bu tedavi sürecinde tabiki hastayı olumlu yönde motive etmekde önemli tedavi sürecinden biridir gerek doktor gerekse çevresi ve ailesi.

Nasıl bir tedavi yöntemi etkili olur

Bazı Uzmanların yaptığı araştırmalar sonucunda disiplinli bir tedavi yönteminin etkili olduğu yönünde yani hastaların zorunlu bir şekilde tedavi sürecine sokulduğu zamanlarda etkili bir şekilde kilo verdikleri gözlemlenmekte olduğu bazı doktorlar tarafından söyleniyor.style="display:block"
data-ad-client="ca-pub-6677156170534283"
data-ad-slot="5469201910"
data-ad-format="auto"
data-full-width-responsive="true">

Etiketler

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* * Lütfen, Burada spamlı kelimeler kullanmayin. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenir. Hakkınızda İşlem başlatılır.