Her insanın uyuması gereken süre farklıdır

Her insanın uyuması gereken süre farklıdırstyle="display:block"
data-ad-client="ca-pub-6677156170534283"
data-ad-slot="7165426968"
data-ad-format="auto"
data-full-width-responsive="true">Her insanın uyuması gereken süre farklıdır

Her insanın uyuması gereken süre farklıdır. Kimi 4 saat, kimi 8 , kimi de 5 saat uykuyla normal hayatını sürdürebilir. Yapılan bilimsel çalışmalara göre günde 6-8 saat arası uyuyan yetişkinlerin 8 saatten fazla uyuyanlara göre daha uzun yaşayabilmeye yatkın oldukları saptanmıştır. Bunun yanında aşırı uykunun kalp-damar ve şeker hastalığına yakalanma riskini de artırdığı bilinmektedir.

Peki bundan sonra hiç uyumazsanız ne olur? İlk uykusuz geceden sonra size mutluluk veren alışkanlıklarınızı yapmaya teşvik eden mezolimik dopamin sistem uyarılır ve dopamin yapımında az da olsa artış olur. Vücudunuzun ürettiği dopamin kimyasalı aslında size ekstra enerji ve motivasyon kazandırır. Aslında kulağa iyi bir şey gibi gelse de, bu vücudunuzda oluşacak negatif etkilerin bir göstergesidir. Daha sonra beyninizin plan yapma ve karar vermede etkili bölgesi ciddi aksamaya uğrar.

Bunun sonucunda dalgınlık ve odaklanma sorunu ortaya çıkacağı için gün içindeki performansınız önemli ölçüde düşer. 2. uykusuz gecenin ardından vücudunuz düzenli bir şekilde glikoz sindiremez hale gelir bağışıklık sisteminiz ağırlaşır. Bir kaç gün sonra algı yeteneğinizi iyice kaybeder ve devamlı halüsinasyon görür hale gelirsiniz.

Uykusuzluk sadece bilişsel becerilerinizin bozulmasına değil aynı zamanda metabolizmanıza negatif etki edeceği için vücutta sağlıksız kilo kaybı da görülür.

En uzun süre uykusuz kalma rekorunu 1965 yılında 264 saat yani 11 gün ile Randy Gardner kırmıştır. 4 gün sonra halüsinasyonlar görmeye başlamış ve kendini ünlü futbol oyuncusu sanmıştır.Son günlere doğru bilişsel aktiviteleri önemli ölçüde düşmüştü. Ancak deneyden sonra Randy Gardner tıbbi hiç bir rahatsızlık yaşamamış ve hayatına normal bir şekilde devam etmiştir.

Bu sizin de bu şekilde etkilenmeyeceğiniz anlamına gelmez. Fareler üzerinden yapılan uykusuzluk deneyi genellikle 2 haftadan sonra ölümle sonuçlansa da, bilim adamları bunun uykusuzluktan mı yoksa sürekli uyandırıldıkları için stresten mi kaynaklandığını henüz çözemedi. Belkide ölümcül ailesel uykusuzluk hastalığı bu cevabı içeriyordur.

Bu hastalığa yakalanan kişi 40-50 yaşına kadar normal uyur, sonra birden geceleri uyuyamaya başlar. Ve gündüz uyuma çabaları da sonuç vermez. Bir yıl boyunca 1 saniye bile uyuyamaz hale gelir. Hasta vücut dengesini hafızasını,konuşma ve anlama yeteneğini kaybeder. Ve artık ölüm kaçınılmazdır. Bu hastalık genetik olduğu için nesilden nesile aktarılır.style="display:block"
data-ad-client="ca-pub-6677156170534283"
data-ad-slot="5469201910"
data-ad-format="auto"
data-full-width-responsive="true">

Etiketler

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* * Lütfen, Burada spamlı kelimeler kullanmayin. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenir. Hakkınızda İşlem başlatılır.