Cloudflare ile ASN Nasıl Engellenir

Cloudflare ile ASN Nasıl Engellenir

Cloudflare ile ASN Nasıl Engellenirstyle="display:block"
data-ad-client="ca-pub-6677156170534283"
data-ad-slot="7165426968"
data-ad-format="auto"
data-full-width-responsive="true">
Kötü botlara karşı mücadele de iyi olan Cloudflare güvenlik şirketinde biliyorsunuz IP, Ülke engelleme dışında ASN engelleme seçeneği de bulunuyor. Bazen VPN bağlantısı ile gezerken Çoğu web sitesinde sıklıkla karşılaştığımız Cloudflare Autonomous system numbers (ASN) engeli duvarının ne anlama geldiğini çoğu webmaster ve web site sahipleri merak etmiştir. ASN nedir? ASN Engelleme nasıl yapılır? gibi sorular oluşmuştur herkesin kafasında. Şimdi bu konumuzda ASN ile yasaklama nasıl yapılır onu göstermek istiyorum.

Öncelikle Cloudflare Üzerinden ASN yasaklama yapacağımız için öncelikle web sitelerinizin Cloudflare'e bağlı olması gerekiyor.

Şimdi öncelikle Cloudflare sitesine giriş yapıyoruz ve ASN engelleme işlemi yapacağımız domain'in paneline giriyoruz. Ardından yukarıdaki menüden Firewall seçeneğine tıklıyoruz. Aşağıdaki resimde kırmızı ok işaretinin gösterdiği yer.Daha sonra Firewall bölümünden alttaki üst menüden Tools seçeneğine tıklıyoruz. Aşağıdaki resimde kırmızı ok işaretinin gösterdiği yer.Tools sayfasına girdiğimizde IP Access Rules olan kısıma geliyoruz ve "Enter an IP, IP range, country name or ASN" yazılı olan kutucuğa engellemek istediğimiz ASN numaralarını ekliyoruz. Daha Sonra sağ taraftan Block seçeneğini işaretliyoruz hemen yanından This website seçeneğini işaretliyoruz ardından yine hemen yanındaki Add butonuna tıklıyoruz. Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi.Yukarıdaki işlemi yaptığınızda artık o ASN numarasını engellemiş oluyorsunuz. Ve O ASN numarasına bağlı tüm Ip adreslerin sitenize erişimi engellenmiş oluyor. Engellediğiniz ASN bağlı Ip adresleri sitenize giriş yapmak istediğinde aşağıdaki örnek resimdeki gibi Cloudflare sayfasına yönleniyor.Bir web sitesinin, domain adresinin, Ip adresinin veya firmanın ASN numarasını öğrenmek için, Online IP Whois sorgulama sitelerini kullanabilirsiniz. ASN numaraları AS ile başlar ve ardından sayılar gelir.

Örnek bir ASN Numarası: AS63949style="display:block"
data-ad-client="ca-pub-6677156170534283"
data-ad-slot="5469201910"
data-ad-format="auto"
data-full-width-responsive="true">

Etiketler

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* * Lütfen, Burada spamlı kelimeler kullanmayin. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenir. Hakkınızda İşlem başlatılır.