Ubuntu Güncelleme - Ubuntu Update

Ubuntu Güncelleme - Ubuntu Updatestyle="display:block"
data-ad-client="ca-pub-6677156170534283"
data-ad-slot="7165426968"
data-ad-format="auto"
data-full-width-responsive="true">


Ubuntu Güncelleme - Ubuntu Update

Merhaba Ubuntu kullanan arkadaşlar. Biliyorsunuz Ubuntu ve diğer sistemlerde de olduğu gibi bazı zamanlarda güncelleme yapılır. Bu güvenlik iyileştirmesi ve Sistemin bakımı için son derece kritik önem taşıyan bir durumdur. Size önerim her hafta mutlaka aşağıdan göstereceğim komutlarla Ubuntu desktop ya da server sistemlerinizi denetleyip varsa güncellenecek dosyalar hemen güncelleyin. Bu sizin güvenliğiniz ve sisteminizin sağlığı bakımından son derece önem taşır.

 

Öncelikle Terminal Türkçesi Uçbirim olan aracı açın. Daha sonra root girişi yapın. Ve aşağıdaki komutları çalıştıtırıp varsa güncellenecek dosya kontrol edin. Öncelikle Terminal Uçbirim aracını açın siyah kare bir pencere. Uygulamalar bölümünde olacak oradan bulun ve açın.


Daha sonra root girişi yapın aşağıdaki komutları girin.

su root

Şimdi aşağıdaki komutları girerek güncellenecek dosyaları kontrol edin.

sudo apt update

Daha sonra aşağıdaki komutları çalıştırarak güncellenecek dosyaları yükleyin.

sudo apt upgrade

Güncellenecek dosyaların listesine görmek için aşağıdaki komutları çalıştırın.

apt list --upgradable

 

Diğer Bir Yöntem Güncelleme Aracı İle

Terminal'den hariç masaüstündeki uygulamalar listesini açtığınızda A harfinde bir uygulama programı göreceksiniz. Onun üzerine tıkladığınızda otomatik olarak açılır ve güncellemeleri kontrol eder. Daha sonra güncellenecek dosya falan varsa size uyarı verir sizde install butonuna basarak yükle deyip otomatik olarak o güncelleme yazılımı bilgisayarınızı günceller.

 

Arkadaşlar bu komutları belirli aralıklarla Terminal (Uçbirim) aracılığıyla açarak komutları girin ve kontrol edin. Ya da uygulamalar sayfasında A harfinde olan bir yazılım var, ona tıklayıp da guncellemeleri kontrol edip otomatik güncelleme yapabilirsiniz.

Haftada bir veya 3 günde bir bu komutlarla denetleyin sisteminizi. Güncelleme çok önemlidir hem güvenlik açısından hemde sisteminizin çalışması ve sağlığı bakımından.


style="display:block"
data-ad-client="ca-pub-6677156170534283"
data-ad-slot="5469201910"
data-ad-format="auto"
data-full-width-responsive="true">

Etiketler

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* * Lütfen, Burada spamlı kelimeler kullanmayin. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenir. Hakkınızda İşlem başlatılır.